ECDL (European Computer Driving Licence) je vendorski nezavisan evropski standard kojim se definišu jedinstveni okviri osnovnih informatičkih znanja i vještina krajnjih korisnika računara. ECDL potvrđuje da je vlasnik sertifikata u potpunosti kompetentan za korišćenje personalnog računara i osnovnih programskih aplikacija u svakodnevnom radu na poslu i kod kuće.
ECDL obuhvata provjere znanja za sljedeće tematske cjeline (module):
- Osnove informacionih tehnologija
- Korišćenje računara i upravljanje datotekama
- Obrada teksta
- Tabelarne kalkulacije
- Baze podataka
- Prezentacije
- Informacije i komunikacije
Kome je potreban ECDL sertifikat?
Posjedovanje informatičkih znanja i vještina danas se smatra ključnim faktorom za ravnopravno učešće svih građana u poslovnim i društvenim tokovima.
ECDL je potreban svima koji žele da efikasnije obavljaju svakodnevne poslove, traže zaposlenje ili žele dalji napredak u karijeri. Kao takav namijenjen je studentima, rukovodiocima i zaposlenima u privatnom i javnom sektoru.
Kompjuterske vještine takođe obezbjeđ društvenu i ekonomsku inkluziju, što je od suštinskog značaja za funkcionisanje zdravih međuljudskih odnosa. ECDL sertifikacioni programi su koncipirani tako da zadovolje i potrebe svih starosnih grupa.
Tržište rada, uslovljeno jačanjem konkurentnosti zasnovanoj na primjeni savremenih informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT), od svakog pojedinca zahtijeva:
- poznavanje osnovnih računarskih aplikacija potrebnih za rad
- sposobnost pronalaženja informacija na Internetu i korišćenje elektronskih medija
- konstantno IKT usavršavanje i profesionalni razvoj
Za razliku od kompanijskih ili specifičnih IKT obuka, ECDL omogućava samostalni izbor progamskih aplikacija adekvatan potrebama polaznika kao i njihovom prethodno ostvarenom nivou IKT znanja. Ovim se povećavaju radne sposobnosti zaposlenih,
njihov pristup informacijama i uslugama, odnosno pomaže u profesionalnom razvoju, čineći ih atraktivnijim za kolege i poslodavce.
Dobri primjeri iz prakse pokazuju da se ECDL standard može koristiti kao efikasan kriterijum za definisanje potrebnih nivoa znanja i vještina za svako radno mjesto koje podrazumijeva korišćenje računara. Usvajanje ECDL-a kao etalona informatičke pismenosti na nivou kompanije, obezbjeđuje i uštedu vremena i resursa prilikom zapošljavanja novih kadrova.
ECDL pomaže građanima da brzo i lako pristupe čitavom nizu informacija i usluga koje pojednostavljuju aktivnosti i štede vrijeme:
- E-trgovina – online kupovina proizvoda i usluga po najpovoljnijim cijenama
- E-bankarstvo – upravljanje nalozima i plaćanje računa bez čekanja u redovima
- E-uprava – pribavljanje formulara, potvrda, uvjerenja koje izdaju državne institucije bez obilaska velikog broja šaltera
- Mogućnost pristupa vijestima, informacijama, sadržajima zabavnog karaktera u skladu sa interesovanjima i potrebama.
Zašto ECDL sertifikacija?ECDL predstavlja međunarodni standard informatičke pismenosti. Program su kreirali stručnjaci angažovani od strane CEPIS-a - Evropskog savjeta informatičkih asocijacija. Podržan je od strane čelnih evropskih institucija i permanentno se usavršava uz pomoć relevantnih međunarodnih strukovnih tijela. Sa preko 12 miliona kandidata i kancelarijama u 148 zemalja, ECDL je danas referentni i najrasprostranjeniji standard informatičke pismenosti na svijetu.
Sertifikacija po međunarodnim standardima pruža objektivnu provjeru sposobnosti i pokazuje kompetentnost. Zato je ECDL sertifikacioni program:
- vendorski nezavisan
- zasnovan na primjeni visokih standarda kvaliteta
- dostupan za različite nivoe IKT znanja
- usklađen sa potrebama tržišta rada, tehnološkim napretkom i razvojem informacionog društva.